Forum KADIN - Kadına Dair Herşey
Alta Git

Go Back   Forum KADIN - Kadına Dair Herşey > Çocuk Sağlığı & Gelişimi > Çocuk Sağlığı! > Çocuk Hastalıkları

5 yaşındaki kızım altını ıslatıyor

Çocuk Hastalıkları

Seçenekler Stil
Alt 24 Haziran 2017, 16:56
aysemtunalı aysemtunalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aysemtunalı is an unknown quantity at this point
Standart 5 yaşındaki kızım altını ıslatıyor

5 yaşındaki kızım altını ıslatıyor ne yapmalıyım?

Psikolog Ebru Zorlutuna

Alt ıslatma davranışı 5 yaşa kadar bazı çocuklarda normaldir. Öncelikle kızınızın daha önce tuvalet problemi oldu mu? günlerde fizyolojik bi yaşadı mı?

Ben alt ıslatma problemi yaşayan çocuklara öncelikle doktoruna danışın diyorum o fizyolojik değil psikolojik derse çalışıyorum. Çünkü çocuğun cidden bir problemi de olabilir.

Eğer psikolojikse bunu bir “imdat çağrısı” olarak düşünün. Şu an içsel olarak bir şeylerle baş edemiyor olabilir. Bu kardeş kıskançlığı da olabilir, okulda yaşadığı yaşma özgü bir problem de olabilir, anne-baba ilişkisi de olabilir.

Bunu anlamak için okuldaki psikoloğu size yardımcı olabilir. Size önerim şunlar olabilir; alt ıslatma durumlarında çocuklar uyuduktan sonra ilk 90 dk. son 90 dk. kaldırılması etkili olabiliyor.

Alt ıslatma ile ilgili kendi de suçluluk duyacağı için sizin tepkileriniz de son derece önemli. Mutlaka oynuyorsunuzdur ama evcilik oyunu kendi duygularını dışa vurduğu ve sorunlarını yansıttığı bir oyun olduğu için daha sık oynayabilirsiniz. Orada size ip ucu vermese bile içindeki yoğun duyguları oyuna yansıtması ona iyi gelecektir. 10 gün dediğinize göre hiç aralıksız ıslatmışsa takip edilmesi gerekir. 1 ay sürerse mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Siz öncelikle okuldaki psikoloğu ile de irtibata geçin.

Geceleri uyandırıp tuvalete götürün (ilk 90dk, ikinci 90 dk, sizin için zor bir süreç olsa da). Şunu unutmayın her çocuğun dönem dönem geçiş süreçleri ya da içinde baş edemediği duygular olabilir. Çocuk diliyle bunları anlatamaz ama bedeniyle çok iyi anlatır. Alt ıslatma da böyle bir şey. Siz süreci takip edin, bana tekrardan yazın. Ama yazarken sizin tutumlarınızı da yazarsanız sevinirim. O alt ıslattığında nasıl konuşuyorsunuz, o nasıl hissediyor, üstün körü geçiliyor mu, evde çok mu gündem konusu oldu, farkmdalığı sağlandı mı, gece kalkacağı önceden söylendi mi, motive edildi mi gibi. 1 Hafta nasıl geçtiği ile ilgili. 1 ay bu şekilde takip edebiliriz. Devam ederse bir Oyun Terapisi ya da EMDR Terapi ile kısa sürede çözülecektir.

Sonuç:
Altını ıslatan Beril öncelikle doktora götürüldü ve fizyolojik bir sorun olup olmadığının anlaşılması için kan ve idrar tahlilleri yapıldı ve ultrason çekildi. Bulgular her şeyin yolunda olduğunu söylüyordu. Annesi Beril’in okulda kendini yeterince ifade edemediğini öncesinde gözlemlemişti ve doktora gittikleri gün okulun da son günü oldu.

O günden sonra bir daha alt ıslatma problemi yaşanmadı. Şimdi sevgi dolu öğretmenlerin olduğu yeni okulunda çok mutlu.

kaynak: 5 yaşındaki kızım altını ıslatıyor

Paylaş

Etiketler
altini, islatiyor, kizim, yasindaki

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil